Alan Turing Kimdir?

Alan Turing Kimdir?, Alan Mathison Turing, İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve aynı zamanda kriptologdur. Bilgisayar biliminin kurucusu olarakta bilinir.

Alan Mathison Turing, İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve aynı zamanda kriptologdur. Bilgisayar biliminin kurucusu olarak da tanınan Alan Mathison Turing kendisinin geliştirmiş olduğu Turing testi sayesinde makinelerin ve bilgisayarların düşünme yetisine sahip olup olamayacakları hakkında da kriterler öne sürmüştür.

İkinci Dünya Savaşı esnasında Alman ordularının şifrelerinin kırılmasında çok önemli bir rol ve fayda sahibi olan Alan Mathison Turing, bu rolü sebebi ile bir savaş kahramanı olarak görülmektedir. Aynı zamanda Manchester Üniversitesi bünyesinde çalıştığı zamanlarda, Turing makinesi adı verilmiş olan algoritma tanımı ile günümüz modern bilgisayarlarının kavramsal olarak temelini atmıştır.

Çocukluğu ve Gençliği

Annesi Sara, Hindistan’ın Orissa şehrine hamile kalmıştır. Babası Julius Mathison Turing ise Britanya Hindistan koloni idaresinde Hindistan devlet memuru olarak görev yapmaktaydı. Annesi ve babası onun İngiltere’de dünyaya gelmesini istediği için Londra’ya geldiler Maide Vale’de bir eve yerleştiler. 23 Haziran 1912 dünyaya gözlerini açmış olan Alan Mathison Turing, daha çok küçük yaşlarda olmasına rağmen yine de büyük bir deha örneği göstermekteydi.

Ailesi onu henüz daha altı yaşında iken bir gündüz okulu olan Saint Michael’s’e kaydettirdi. Diğer öğretmeni ve ardından da okulun başöğretmeni onun dehasını çabucak fark etmekte başarılı oldular. 1926 senesinde on dört yaşında iken Dorset’te ünlü ve oldukça pahalı bir özel okul olan Sherborne Okulu’na girdi. Onun okul yarıyıl tatilinin ilk günü İngiltere’de yaşanmakta olan Genel Grev olaylarına denk geldi.

Tüm bunlara rağmen okuluna oldukça büyük bağlılık gösteren Alan Mathison Turing trenlerin o günlerin İngiltere’sinde işlemediği dönemlere Southampton şehrinden okuluna altmış milden daha fazla süren yolu tek başına sadece bir bisikletle gitti ve yolun yarısında gecelerini otelde geçirerek eğitimini sürdürdü.

Alan Mathison Turing’in matematik ve bilim üzerine olan ve görülen doğal yeteneği, Sherborne dahi eğitim daha çok klasik bir şekilde Antik Yunanca ve Latince üzerine odaklı olarak işlediği için öğretmenlerinin saygısını maalesef ki kazanmayı başaramadı. Tüm bu olumsuz durumlara ve koşullara hiç aldırış etmeden Alan Mathison Turing, sevdiği çalışmalar üzerinde göze çarpmakta olan yeteneğini göstermeye ve sergilemeye devam ediyordu.

Derslerinde daha türev ve entegrasyon gibi çok fazla ileri düzey içeren konuları öğrenmeden bile yaşına ve eğitimine göre üst düzey matematik problemlerini çözümlemeye başlamıştı. 1928 senesinde on altı yaşına geldiği zaman Albert Einstein gibi büyük bir bilim adamının çalışması ile karşılaştı. Bu çalışmayı sadece kavramakla kalmayan Alan, aynı zamanda hareket savlarını ve tenkitlerini kendi kendine çalışmak suretiyle ortaya çıkartmakta da gayet başarılı oldu.

Hayatının dönüm noktalarından birinde ise yaşadığı bir aşk hikayesinin olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Turing, okulunda kendisinden daha büyük olan akademik bir öğrenciyle, Christopher Morcom’la yakın bir arkadaşlık ve aşk ilişkisi kurmuştu.

Daha sonrasında Morcom’un çocukluk zamanlarda veremli inek sütü içmesi neticesinde yakalanmış olduğu tüberküloz neticesinde son ölmesinin ardından Turing’in dini inancı oldukça büyük bir şekilde yıkıldı ve ardından ateist oldu. İnsan beyninin çalışma prensipleri de dahil olmak üzere bütün dünya fenomenlerinin materyalist olduğu inancını tamamen benimsedi.

Üniversite ve Hesaplanabilirlik Üzerinde Yaptığı Çalışmalar

Alan Mathison Turing’in Eski Yunanca ve Latince çalışmalarına istekli davranmaması ve matematik ve bilimi daha çok sevmesi ve tercih etmesi onun Cambridge Trinity Koleji’nde burs kazanmasının önünde bir engel olarak belirdi. O da ikinci tercihi olan Cambridge Kings Kolej’e başvurdu ve oraya gitti.

1931 senesinden 1934 senesine kadar orada öğrenimini sürdürdü. Seçkin bir derece yaparak diplomasını aldı ve merkezi limit teoremi üzerine hazırlamış olduğu bir tez yazısı dolayısıyla 1935 senesinde Kings Kolej’e akademik üye olarak seçildi. 1936 senesinde sunmuş olduğu makale ile birlikte ispat sonuçlarını yeniden dizayn ve formüle ederek onun yerine Turing makineleri olarak tanıdığımız daha basit ve formel usullere dayanmakta olan ispatı ileri sürdü. Bununla birlikte eğer bir algoritma ile temsil edilmesi mümkün olan bir şey ise her türlü matematiksel problemin böyle bir çeşit makine yardımıyla çözülebileceğinin ispatını sağlamış oldu.

Turing makineleri olarak adlandırmış olduğumuz makineler günümüz dünyasının hesaplama teorilerinin ana araştırma öğesi olarak belirmektedir. Aynı zamanda Alan’ın teorisinin yeni bir tarafı da ‘’Evrensel Makinesi’’ kavramı idi. Bu herhangi başka bir makinenin görevlerini yerine getirebilecek olan bir makinenin fikri idi. Makale aynı zamanda tanımlanabilen sayılar kavramını da tanıtmaktaydı.

Kriptanaliz

İkinci Dünya Savaşı esnasında Turing Alman şifre kırıcılığının girişimlerinde baş katılımcılar arasında kendisine yer bulmuştu. Savaşın öncesinde Polonya şifre bürosunda geliştirilmiş olan kriptanaliz üzerine de eklemeler yapmıştı. Hem Enigma olarak adlandırdığımız makinenin hem de bu makineye eklenmiş olan Lorenz makinesinin şifrelerinin kırılmasına pek çok anlayışla katkıda bulunmuştu.

Aynı zamanda Alan Mathison Turing bir süre Sekiz Numaralı Kulübede bulunan Alman Donanma Kuvvetleri şifreli iletişimi okumadan sorumlu olan bölüme de başkanlık etmiştir.

Turing, 1938 senesinin Eylül ayı itibariyle İngiliz şifre kodu kırma organizasyonunda yarı zamanlı olarak görev yapmıştır. Alman Enigma makinesinin problemi üzerine çalışmış olan GCCS’de kıdemli kod kırıcı olan Dilly Knox ile beraber çalışmıştır.

4 Eylül 1938 tarihi itibariyle Birleşik Krallığın Almanya’ya savaş ilan etmesinin ertesi gününde Alan Mathison Turing askeri hizmetini yerine getirmek için GCCS’nin savaş zamanı üssü olan Bletchley Park’a katıldı. Daha sonrasında burada Enigma’yı kırmaya yarayacak elektromanyetik bir makine geliştirdi. Bu makineye verilmiş olan Bombe adı daha öncesinde bomba olarak adlandırılmış olan sisteme bir atıf olarak verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu