Elektronik Devre Yapımı

Bu makalemizde baskı devresini plakete basmış olduğumuz devrenin yapım aşamasına geldik. Öncelikle plaket üzerinde herhangi bir işlem yapmadan önce plaketimiz oksitlenmişse ince zımpara ile hafif dairesel hareketlerle zımparalıyoruz. Ama dikkat edin yolları iyice inceltmeyin.

Bu işlem tamamlandıktan sonra sıra geldi malzeme bacaklarını takacağımız yerleri açmaya. Bu sırada delme işlemine başlamadan önce delik açacağımız yerleri ince uçlu bir aletle hafif nokta olacak şekilde baskı uygulayalım. Bu sadece matkabın kaymasını önleyecek ve daha düzgün yuvalar açmamızı sağlayacaktır. Sivri uçlu bir aletle delik yerleri belirledikten sonra sıra geldi matkap ucu seçmeye. Bu seçimi yaparken ince bacaklı elemanlar için (direnç, kondansatör, pic soketi, entegre soketi) 0.8 mm matkap uçları gayet yerinde bir seçim olacaktır. Matkap uçlarımız çok ince olduğu için kolay kırılabilirler, o yüzden matkabı fazla zorlamamanızı tavsiye ederim ve kullandığınız matkap güçlü olursa sizin için çok daha iyi olur. Delme işlemimiz de gerçekleştikten sonra sıra malzemeleri yerleştirmeye geldi.

Malzeme yerleştirme sırasını küçük malzemelerden başlayarak büyüğe doğru giderseniz sizin için iyi olacaktır. Burada ufak bir tavsiye bazı malzemeler diğer malzemelerin altına gelebilir o yüzden elinizde bir şema olursa sizin için daha kolay ve doğru olacaktır. İster malzemeleri tek tek yerleştirip lehimleyin isterseniz de bütün malzemeleri yerleştirdikten sonra topluca bir lehim işlemi uygulayın. Seçim size kalmış ama aceleniz yoksa ve temiz bir iş yapmak istiyorsanız malzemeleri tek tek yerleştirip lehimlemeniz bence daha iyi olur. Lehim işine gelecek olursak işin asıl can alıcı kısmı burasıdır. Havyayı fişe takıp ısınmasını bekleyelim.

Isındıktan sonra elimize havyayı alıp kalem gibi tutalım bu bize daha kolay hareket etmemizi sağlayacak. Hepimizin de bildiği gibi lehim teline fazla ısı verirseniz lehim iyi olmaz ve lehim teline az ısı verirseniz yine lehim iyi olmaz ve size sorun çıkartır. O yüzden işlem sıramız şu şekilde olacaktır;

  • İlk önce malzemenin bacağı ile plaketteki deliğin birleştiği yere havyayı 70o’lik bir açıyla tutun
  • Isındığı anda lehim telini ısınan bölgeye yeterli miktarda uygulayın.
  • Dikkat edilmesi gereken yer ise lehim telini havyaya değdirmiyoruz ve ne az ne de fazla lehim verin. Tam ayarında olsun.
  • Ve en son ilk önce lehim telini sonra ise havyayı çekin.
  • Bu işlemler hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. İlk başlarda tam olmasa da yaptıkça ustalaşacaksınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu